Kansainvälinen lasten syövän päivä – Eppulit syöpälapsikerhomme järjestämän tuolitapahtuma
Lisätietoa tapahtumasta
Kansainvälistä lasten syövän päivää vietetään 15.2.2025 – Tule tutustumaan Eppulit syöpälapsikerhomme järjestämään tuolitapahtumaan Seinäjoen Ideaparkin keskusareenalle lauantaina 15. helmikuuta klo 12-17.
Tuolitapahtumassa Seinäjoen Ideaparkin keskusareenalle asetellaan tuolit, joista sinisillä ja punaisilla merkinnöillä olevat tuolit kuvaavat viime vuonna alueellamme syöpään sairastuneita lapsia ja nuoria ja valkoisella merkityt tuolit symboloivat alueella syöpään menehtyneitä lapsia ja nuoria. Alueellamme sairastuu vuosittain noin 15-20 uutta lasta syöpään. Eppuleiden jäsenperheet ovat Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilta.
Seinäjoen Ideaparkin tuolitapahtumassa on paikalla Eppulit jäseniä ja toimikunnan edustajia, sekä muita vapaaehtoisia. Tapahtumassa kerromme Eppuleiden toiminnasta lapsuusiässä syöpään sairastuneiden ja heidän perheiden hyväksi, sekä annamme kasvot syöpään sairastuneiden lasten perheille. Tapahtumassa voi myös lahjoittaa ja tukea Eppuleiden toimintaa – meillä on lipaskeräyslupa ja MobilePay käytössä.
Voit tulla paikalle Seinäjoen Ideaparkkiin muistamaan omaa läheistäsi, jättämään kukkia tai muistokortin, tai vain pysähtymään tärkeän asian äärelle. Kerro ihmeessä tapahtumasta myös ystäville ja tutuille! 🙂 Vastaavia tapahtumia järjestetään helmikuussa ympäri Suomea (yllä oleva kuva Helsingin Narinkkatorin tapahtumasta). Toteutamme Seinäjoen Tuolitapahtuman yhteistyössä Pohjanmaan syöpäyhdistyksen ja Sylva ry:n kanssa.